Informatie over borstkanker

Pink Monday-getuigenis: Ann Staels

Ann Staels werkt als oncopsychologe in de borstkliniek van UZ Leuven. Ze maakt deel uit van het team van verpleegkundigen, sociaalassistenten en psychologen dat vrouwen met borstkanker begeleidt tijdens en na de behandeling.
“Ik vind het belangrijk dat mensen hun job niet meteen volledig maar geleidelijk opnemen.”

“Het wordt vaak onderschat hoe zwaar het is om de draad van je leven weer op te nemen. De behandeling is afgelopen en dan verwacht de omgeving dat alles opnieuw zoals vroeger is. Maar vrouwen die een kankerbehandeling achter de rug hebben, voelen zich niet direct terug de oude. Ze zijn een lange tijd ‘out’ geweest en zijn vaak onzeker om terug te starten. Zeker als ze een anti-hormoontherapie volgen ondervinden ze nog jaren de gevolgen hiervan. Dat is niet zomaar een pilletje: een anti-hormoonbehandeling doet iets met een mens, zowel lichamelijk als mentaal. Ik weet niet hoe vaak ik al hoorde ‘ik herken mezelf niet meer’ of ‘ik weet niet meer wie ik ben’.”

Jobcoaching

“Voor de begeleiding rond werkhervatting doen we regelmatig een beroep op Rentree, een organisatie die echt fantastisch werk levert. Als mensen na kanker moeilijkheden ondervinden met hun werkgever of zich willen heroriënteren, kijken ze samen met de patiënt wat er mogelijk is - het is echt jobcoaching op maat. Ik vind het belangrijk dat mensen hun job niet meteen volledig maar geleidelijk opnemen, en daar ook voor kiezen. Er is vanuit de maatschappij veel druk om langdurig zieken weer aan het werk te krijgen, maar het moet wel haalbaar zijn.”

“Ik heb dames gezien die meteen voltijds wilden gaan werken en dan vaststelden dat het toch niet lukte. Vaak zijn dat nog vrij jonge, energieke dames die hun leven goed gepland hadden. Dan krijgen ze borstkanker. Ze gaan met dezelfde energie door hun behandeling en ze doen dat meestal heel goed. En dan is alles achter de rug en willen ze weer gaan werken alsof er niets veranderd is. Maar ze onderschatten hoe zwaar het is. Vaak kunnen ze zich slecht concentreren of merken ze dat ze emotioneel erg kwetsbaar zijn geworden. Vorige week zag ik nog een dame die zei: 'ik had zoveel zin om mijn werk terug op te pikken, maar het gaat niet - ik ben elke dag aan het wenen'.”

Begrip tonen

“Veel hangt af van de werkgever – of die er begrip voor heeft dat een teruggekeerde werknemer wat tijd nodig heeft om zich opnieuw in te werken. Helaas zijn er ook werkgevers die verwachten dat je vanaf dag één weer op volle kracht meedraait. Ik zag onlangs een dame die tijdens haar afwezigheid niet vervangen was. Toen ze aankwam lag haar bureau vol achterstallige dossiers. Begrijpelijk dat zij er kort nadien onderdoor ging. Ook collega’s kunnen helpen. Niet te snel zeggen ‘goh, je ziet er goed uit’ – want zo voelen deze vrouwen zich meestal niet vanbinnen, maar gewoon af en toe eens vragen of het gaat en begrip tonen – dat doet al veel.”

Verder lezen

Nazorg
Werkhervatting
Werkhervatting
Acties & projecten
Getuigenis

Pink Monday-getuigenis: Leen Hendrickx ging 2 maal opnieuw aan het werk

Leen was juist 34 als ze voor het eerst wordt geconfronteerd met een agressieve vorm van borstkanker. Vijf jaar later slaat het noodlot opnieuw en nog harder toe. Moedig getuigt ze voor onze redactrice Martine over haar ziekte en terugkeer naar het werk.
Nazorg
Werkhervatting
Werkhervatting

Return to work na borstkanker verdient een prominente plek binnen het behandeltraject

Na borstkanker opnieuw aan het werk gaan, is een - in alle opzichten - betekenisvolle stap die de nodige aandacht en ondersteuning verdient. Re-integratie loopt echter niet altijd van een leien dakje. Het is erg belangrijk dat patiënten, meteen van bij de start van de behandeling, goed geïnformeerd worden en daar spelen, naast familie, werkgever en collega’s, ook zorgverleners in ziekenhuizen een belangrijke rol in. Dat toont ook de studie Exploratie “practice based evidence” gericht op behoud/hervatten van het werk voor kankerpatiënten in België. Vandaag mist ons land echter een duidelijke richtlijn voor het leveren van “good practice” in dit domein, rekeninghoudend met enerzijds de realiteit in het zorglandschap en anderzijds wetenschappelijke bevindingen.
Vrouwen die yoga aan het doen zijn
Nazorg
Bewegen
Bewegen

Restorative yoga: welbevinden, innerlijke rust en zelfvertrouwen herwinnen in de strijd tegen borstkanker

Als we de diagnose van kanker te horen krijgen, veroorzaakt dat nieuws een innerlijke storm. We worden overweldigd door stress en bezorgdheid en hebben het moeilijker om onze emoties in toom te houden. Hoe onze innerlijke rust terugwinnen en loskomen van gedachtes over de ziekte? En als we na een operatie of een specifieke behandeling niet meer kunnen sporten of een dynamische activiteit uitoefenen, welke zachte methodes kunnen dan helpen? Hoe leren we diepgaand te herstellen?
Hoe kun jij helpen?