Informatie over borstkanker

Nieuwe test voorspelt of chemotherapie nuttig is

Op een internationaal congres in Chicago werd in mei een studie voorgesteld die aantoont dat chemotherapie bij borstkanker niet altijd nodig is. Het gaat over onderzoek naar een nieuwe voorspellende genexpressietest, zoals er in België al in gebruik zijn.

Borstkanker wordt meestal gediagnosticeerd in een vroeg stadium, zonder uitzaaiingen. Toch zal één op de drie van deze vrouwen en mannen op termijn een herval meemaken. Daarom gaat men na de chirurgische resectie van de tumor, in veel gevallen toch nabehandelen met chemotherapie of hormoontherapie. Daardoor vermindert de kans op herval. Hormoontherapie, maar vooral chemotherapie zijn echter zware behandelingen. Chemotherapie heeft heel wat nevenwerkingen, zoals haaruitval, vermoeidheid, misselijkheid. Stel dat je nooit zou hervallen, dan hebben deze behandelingen natuurlijk geen nut. Daarom trachten onderzoekers de kans op herval beter te voorspellen. Stel dat die kans heel klein is, dan hoef je die zware nabehandeling niet door te maken.

Risico op herval berekenen

Het is mogelijk om op basis van allerlei moleculaire kenmerken van bepaalde borstkankers het risico op herval vrij accuraat te voorspellen. Deze kenmerken kan men opsporen met een test, een zogenaamde genexpressietest. Genexpressietests worden de laatste jaren steeds vaker gebruikt, ook in de Belgische borstklinieken. Dankzij dergelijke tests wordt nu al veel minder chemo gegeven dan pakweg tien jaar geleden. De studie  die in Chicago werd voorgesteld, gaat over de toepassing van zo’n test bij personen met hormoongevoelige en HER2-negatieve borstkanker. 4.400 borstkankerpatiënten werden opgedeeld in twee groepen. De ene groep kreeg de standaardbehandeling: chirurgie, chemotherapie en hormoontherapie. De tweede groep werd eerst getest met de genexpressietest: diegenen met een hoog risico op herval kregen dezelfde reeks behandelingen als de eerste groep, maar deze met een lage score kregen geen chemo en enkel hormoontherapie. Na vijf jaar was er geen verschil in overleving tussen beide groepen: ongeveer 95% was nog in leven. Dankzij de test wist men welke patiënten een laag risico op herval hadden en kon men hen chemo besparen. De nieuwe test is veelbelovend, maar ook niet helemaal nieuw. Integendeel. In België wordt al enkele jaren een gelijkaardige genexpressietest gebruikt voor dit zelfde type borstkanker: de Oncotype DX test. Deze toont aan dat in ongeveer 70% van de gevallen van hormoongevoelige, HER2-positieve borstkanker een nabehandeling overbodig is, omdat ze de levensverwachting niet verbeterd ten opzichte van niet behandelen. Degelijke voorspellende tests zijn erg nuttig om de behandeling van borstkanker verder te verfijnen en enkel die behandelingen te starten die de prognose verbeteren. Door zo’n test krijgt een individuele borstkanker een soort ‘identiteit’. Het is een knap staaltje van precisiegeneeskunde. Het is niet alleen goed voor de patiënt, maar ook voor het budget voor kankertherapieën.

Wil je meer lezen over de mogelijke behandelingen van borstkanker? Neem een kijkje op deze pagina van onze website.

Verder lezen

Behandelingen
Kinderwens
Vruchtbaarheid

Hormoontherapie onderbreken voor kinderwens kan

Goed nieuws voor vrouwen die hormoontherapie nemen als nabehandeling van een hormoongevoelige borstkanker. Wanneer je zwanger wil worden, mag je deze therapie met een gerust hart onderbreken. Je risico op herval wordt niet groter. Dat blijkt uit een nieuwe studie, voorgesteld in december 2022.
Behandelingen
No items found.

Pink Ribbon pleit voor meer 'Omhelzingen'

Naar aanleiding van de Internationale Borstkankermaand oktober lanceerde Pink Ribbon vandaag haar nieuwe jaarcampagne. Daarbij stond de bekendmaking van de resultaten van een nieuw, grootschalig onderzoek naar de ervaringen en noden van personen in de omgeving van een borstkankerpatiënt centraal. Dit samen met de lancering van het nieuwe roze lintje, dat de creatieve signatuur draagt van (ex)-borstkankerpatiënten en hun naasten.
Behandelingen
Haarverlies
No items found.

10 feiten over borstkanker en haarverlies

Haren veroorzaken kopzorgen als ze niet goed zitten. Het is niet verwonderlijk dat haarverlies één van de belangrijkste bekommernissen is van vrouwen met borstkanker. Wist je dat er heel wat mythes over dit thema circuleren? Pink Ribbon geeft je 10 feiten over borstkanker en haarverlies.
Hoe kun jij helpen?